Stretnutie s americkým veľvyslancom

Publikované
    Bratislava 12. decembra 2014 - Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Jana Bajánková a podpredseda Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Vanko prijali vo štvrtok veľvyslanca USA v Slovenskej republike J.E. Theodora Sedgwicka. Stretnutie sa uskutočnilo na základe záujmu veľvyslanca USA prediskutovať s predstaviteľmi súdnej moci otázky smerovania slovenskej justície. T. Sedgwick ocenil evidentný pozitívny posun v dialógu v rámci súdnej moci a zaujímal sa o aktuálne otázky a výzvy slovenskej justície.

     V centre záujmu veľvyslanca boli otázky sudcovskej etiky a celkovej dôvery verejnosti v súdnictvo. Predstavitelia Súdnej rady SR sa s veľvyslancom zhodli na tom, že otázka sudcovskej etiky právom patrí k prioritným témam. Predsedníčka Súdnej rady SR zdôraznila, že v súlade so slovenskou ústavou a medzinárodnými štandardmi bude úlohou Súdnej rady SR v spolupráci so sudcovskými radami v prvom rade zabezpečiť, aby boli etické zásady vypracované zdola - samotnými sudcami. „Diskusia o týchto otázkach rezonuje nielen na Slovensku, ale v celej Európe, o čom som sa presvedčila na nedávnom projektovom stretnutí Európskej siete súdnych rád. Napriek tomu, že mnoho krajín etický kódex nemá, definovanie etických zásad správania sudcu považuje aj Súdna rada Slovenskej republiky za významné,“ povedala J. Bajánková.

    Podpredseda Súdnej rady SR Ján Vanko, ktorý je zároveň členom komisie zaoberajúcej sa etickými zásadami sudcov, pripomenul, že dodržiavanie zásad sudcovskej etiky je už v súčasnosti zakotvené v samotných zákonných povinnostiach sudcu. Ďalej upriamil pozornosť na existujúci etický kódex prijatý na úrovni profesijnej organizácie združenia sudcov a vyjadril, že komisia bude čerpať inšpiráciu aj zo skúseností zahraničných partnerov.
Vo vzťahu k dôvere verejnosti v súdnictvo  predsedníčka súdnej rady uviedla, že základom je spoločné úsilie všetkých troch mocí. Rezervu vidí najmä v tom, že súdna moc nebýva vždy dostatočne zapojená do konzultácií pri legislatívnej tvorbe týkajúcej sa súdnictva. Ďalej uviedla, že hlavným dôvodom nespokojnosti so súdmi je dĺžka konaní, ktorú ovplyvňujú nie vždy najlepšie nastavené procesné predpisy, na rekodifikácii ktorých sa stále pracuje. „Vysoké percento rozhodnutí ukončených na prvostupňových súdoch je však dôkazom, že dôvera verejnosti v súdnictvo nie je tak nízka, ako sa prezentuje v médiách,“ doplnil Ján Vanko.

     V súvislosti s médiami T. Sedgwick pripomenul, že pod záštitou americkej ambasády sa v minulosti realizovali mediálne školenia pre sudcov, ktoré by v prípade záujmu mohli opätovne slovenským sudcom ponúknuť. Predsedníčka Súdnej rady SR J. Bajánková potvrdila, že komunikácia predstaviteľov justície s médiami je nevyhnutná a tému mediálnych školení je možné navrhnúť do obsahovej náplne vzdelávania Justičnej akadémie Slovenskej republiky na ďalšie obdobie.

    Predstavitelia Súdnej rady SR hovorili s veľvyslancom aj o aktuálne diskutovaných problémoch, ktoré súvisia s nedostatočným materiálno-technickým vybavením súdov, nízkym ohodnotením administratívy, zmrazovaním platov sudcov ako aj s konaním na Ústavnom súde SR, ktoré sa týka takzvaných bezpečnostných previerok. Predstavitelia Súdnej rady SR sa s veľvyslancom zhodli na tom, že do budúcna je potrebné zotrvávať v úsilí trvalého zabezpečovania takého postavenia súdnictva, aké mu v rámci deľby moci v štáte patrí.
 

Odkaz na fotogalériu



 


Ďalšie tlačové správy

{{!-- Filetypes --}}