Vedenie Súdnej rady Slovenskej republiky k tlačovej besede politickej strany SMER-SD, ktorá sa konala 16. februára 2022 a k vyjadreniam jej predsedu Roberta Fica

Publikované

Vyhlásenie

vedenia Súdnej rady Slovenskej republiky

 

k tlačovej  besede politickej strany SMER-SD, na ktorej 16. februára 2022  uviedol jej predseda  Robert Fico na adresu troch sudkýň Krajského súdu v Bratislave, ktoré prepustili tzv. „čurillovcov“ z väzby, že ide o „nepodstatný názor troch žien na súde, keď tieto ženy nemajú žiadnu právomoc.“ A dodal: „Podľa mňa to rozhodnutie ani nepísali, niekto prišiel, dal im to na kľúči a ony to podpísali.“

 

Robert Fico obvinil tri sudkyne Slovenskej republiky z toho, že kritizované rozhodnutie o prepustení tzv. „čurillovcov“ nepísali, len podpísali text, ktorý im niekto pripravil a doručil na kľúči.

 

Vyjadrenie tohto politika zaznelo v období, v ktorom sa aj Súdna rada Slovenskej republiky intenzívne  usiluje o znovunastolenie dôveryhodnosti súdnictva a jeho dobrej povesti, využívajúc pritom všetky zákonné prostriedky.

 

Verejné vyjadrenie známeho politika, ktoré bez akéhokoľvek dôkazu naznačuje neprofesionálne, ba až kriminálne konanie troch sudkýň Krajského súdu v Bratislave považujeme za ťažký úder tomuto úsiliu Súdnej rady Slovenskej republiky.  Je to tiež  nezaslúžená a tvrdá  rana snahám mnohých sudkýň a sudcov, ktorí sa denne snažia o získanie dôvery širokej verejnosti v spravodlivé, nezávislé a nestranné rozhodovanie súdov. 

 

Sme presvedčení, že takéto vyjadrenia politikov výrazne poškodzujú súdnictvo ako celok a spôsobuje veľké škody na dôveryhodnosti súdov. Uvítali by sme preto,  ak by aj slovenská justícia, predovšetkým sudcovské rady,  našli v sebe dostatok vnútornej sily, aby také neodôvodnené a zlomyseľné  útoky voči sudkyniam a sudcom Slovenskej republiky dnes a aj v budúcnosti vždy rozhodne odsúdili.

 

V Bratislave, 17. februára 2022


 

Ján Mazák,

predseda Súdnej rady Slovenskej republiky
 

Miloš Kolek,
podpredseda Súdnej rady Slovenskej republiky
 


Ďalšie tlačové správy

{{!-- Filetypes --}}